http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34397,4116429.html

Taśma telewizyjna dowodem w procesie Nieznalskiej

mar, PAP2007-05-08, ostatnia aktualizacja 2007-05-08 20:54

Pokaz taśmy z telewizji TVN będzie dowodem na najbliższej rozprawie w procesie artystki Doroty Nieznalskiej, oskarżonej o obrazę uczuć religijnych. Rozprawę wyznaczono na 1 czerwca.

Taką decyzję podjął we wtorek na niejawnym posiedzeniu Sąd Rejonowy w Gdańsku, przed którym toczy się proces artystki.

Jak poinformował PAP uczestniczący w tym posiedzeniu oskarżyciel posiłkowy Tomasz Pączek, na rozprawie 1 czerwca ma się odbyć prezentacja całości zapisu reporterskiego z telewizji TVN dotyczącego wystawy, gdzie znajdowała się sporne dzieło Nieznalskiej. Instalacja pt. "Pasja", którą można było oglądać w gdańskiej Galerii "Wyspa" na przełomie 2001 i 2002 roku, zawierała

krzyż z fotografią męskich genitaliów. Towarzyszył jej film wideo przedstawiający mężczyznę w siłowni.

Na sali sądowej odtworzona ma być zarówno krótka relacja o dziele Nieznalskiej pokazana w programie informacyjnym TVN, jak i też nagrania, które nie ujrzały nigdy światła dziennego.

Gdański sąd postanowił także we wtorek zwrócić się do Akademii Sztuk Pięknych, której podlegała Galeria "Wyspa", aby w tej ostatniej móc dokonać, na potrzeby procesu, ponownego pokazania zrekonstruowanej "Pasji". Sąd nie wyklucza także, że do obiektywnej oceny pracy oskarżonej powoła biegłych historyków sztuki z zagranicy.