PERFORMANCE

22 kwietnia 2002, w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie, w czasie imprezy 6/9 zorganizowanej przez Stowarzyszenie Fort Sztuki w rocznicę działalności Stowarzyszenia, Władysław Kaźmierczak i Ewa Rybska wykonali performance poświęcony sytuacji jaka powstała w naszej kulturze po oskarżeniu Doroty Nieznalskiej.

Performance miał za zadanie informować o całej sprawie a zarazem wyrażał krytyczny stosunek samych artystów do zaistniałej sytuacji.

W pierwszej części, informacyjnej, artyści rozprowadzili wśród publiczności tekst n/t oskarżenia Doroty Nieznalskiej. Przedstawili całą sprawę, zarazem wskazując przykłady podobnych ataków na sztukę z niedawnej i historycznej przeszłości (na ścianie zawiesił reprodukcje prac: Matka Boska Częstochowska z domalowanymi wąsami Adama Rzepeckiego, Papież przygnieciony meteorytem, Maurizio Cattelana, czy Georga Grosza rysunek przedstawiajacy Chrystusa na krzyżu w masce gazowej i butach wojskowych).

Jednocześnie, artyści, ubrani w eleganckie garnitury z muszką, malowali swoje twarze na biało. Do tego założyli ciemne okulary również pomalowane na biało, z pionową szparką pośrodku szkła, co niedwuznacznie sugerowało "spojrzenie zza krat".

Następnie, chodząc wzdłuż galerii wysypali płatki świeżych kwiatów, tak jak czyni się to w czasie procesji, po czym płatki zostały zmiecione przy pomocy palemek (takich wielkanocnych). Teraz z płatków kwiatów powstał teraz rysunek krzyża. Władysław Kaźmierczak położył się krzyżem na podłodze i pełzając ma brzuchu powoli zjadł krzyż z płatków kwiatów, krztusząc się przy tym i plując kwiatami. Po czym wstał i stał chwilę z rozportartymi rękami w pozie ukrzyżowania.

Ostatnią część performance stanowiło wspólne wyjście Władysława Kaźmierczaka i Ewy Rybskiej z galerii. Artyści trzymając nad sobą rozłożone białe parasole wyszli na ulice Krakowa, dalej rozdając przechodniom ulotki z tekstem informującym o sprawie Doroty Nieznalskiej.


Tekst rozdawany w czasie performance oraz inne informacje związane ze sprawą oskarżenia przeciwko Dorocie Nieznalskiej znajdziesz na stronie internetowego pisma Hysterics wydawanego przez Władysława Kaźmierczaka:
http://hysterics.art.pl/art/nieznalska.html

performance
performance
performance
fot. Tomasz Żurek

performance
performance
performance
performance
performance
performance
performance
performance
performance
performance
performance
performance
fot.Małgorzata Kaźmierczak


< < < do strony głównej < < <