Rozprawa dwudziesta trzecia, 8 maja 2007, Sąd Rejonowy w Gdańsku, ul.Nowe Ogrody 30

Proces Doroty Nieznalskiej
Grzegorz Szaro2007-05-08, ostatnia aktualizacja 2007-05-08 19:26


Gdański sąd odtworzy kontrowersyjną pracę gdańskiej artystki, ale wciąż nie wiadomo, kiedy i gdzie to nastąpi. Oskarżona o obrazę uczuć religijnych Nieznalska sprzeciwia się reinstalacji "Pasji".
ZOBACZ WIDEOOskarżyciel posiłkowy opowiada o procesie Nieznalskiej
http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,4115877.html

W swojej pracy z 2001 roku Nieznalska wykorzystała metalowy krzyż, na którym umieściła fotografię męskich genitaliów. Towarzyszył temu - wyświetlany na telebimie - film wideo z mężczyzną trenującym w siłowni. Praca ta od pięciu lat leży w magazynie gdańskiego sądu. Jest głównym dowodem w toczącym się od kilku lat procesie Nieznalskiej oskarżonej o obrazę uczuć religijnych.

Odtworzenie "Pasji" dla potrzeb procesu zaproponował kilka miesięcy obrońca artystki, a sąd wyraził na to zgodę. Na wtorkowym posiedzeniu sędzia Marcin Kradziecki miał podać termin i miejsce reinstalacji "Pasji". Posiedzenie trwało pół godziny i było niejawne. Po jego zakończeniu od oskarżyciela posiłkowego Tomasza Pączka dowiedzieliśmy się, że żadna konkretna decyzja nie zapadła.

- Sędzia chce, żeby praca została odtworzona jak najbardziej wiernie, ale jest problem, bo gdańska Galeria Wyspa [tam na przełomie 2001 i 2002 roku "Pasja" była wystawiana i miała obrazić uczucia religijne kilku prawicowych polityków - red.] już nie istnieje i trzeba poszukać innego miejsca - powiedział nam Pączek.

Nieznalskiej nie było we wtorek w sądzie. Ale w rozmowie telefonicznej powiedziała nam, że jest przeciwna reinstalacji.

- Obawiam się, że sąd nie sprosta wymogom aranżacji instalacji - mówiła artystka. - Poza tym, jeśli odtworzoną pracę zobaczą osoby postronne i dziennikarze, to znowu zostanie wywołana niezdrowa sensacja, która z pewnością nie przyniesie niczego dobrego.

Dla sądu negatywna opinia oskarżonej w tej sprawie jest bez znaczenia. Kolejne posiedzenie, na którym sędzia ma ogłosić termin i miejsce odtworzenia "Pasji", wyznaczono na 1 czerwca.Źródło: Gazeta Wyborcza - Trójmiasto