Rozprawa ósma, 22.06.05, sala nr 43 godzina 13:00, sala 43, Sąd Rejonowy w Gdańsku, ul.Nowe Ogrody 30

Trwało przesłuchiwanie świadków oskarżenia (19 osób które nic nie widziały tylko coś słyszały).

ALE: kolejne rozprawy "spadają" z wokandy! Proces miał toczyć się szybko, tymczasem na pewno już wiadomo, że się przeciągnie i to nie wiadomo jak długo! Nikt nie wytrzymał tempa. Dorota Nieznalska dostała od sędziego zwolnienie z obowiązku stawiania się na rozprawy.
Nowy terminarz rozpraw zostanie dopiero ustalony. Podamy go na naszych stronach.

***

Informacja oraz komentarz Grzegorza Szaro z Gazety Wyborczej oddział Trójmiasto na temat przebiegu ostatnich zdarzeń w procesie Doroty Nieznalskiej:

Przyspieszony proces Doroty Nieznalskiej spada z wokandy

ZOBACZ TAKŻE

• Komentarz Grzegorza Szaro (23-06-05, 20:08)


Grzegorz Szaro 23-06-2005, ostatnia aktualizacja 23-06-2005 20:05

Wiceprezes Sądu Rejonowego w Gdańsku chciał błyskawicznego zakończenia procesu Doroty Nieznalskiej, artystki oskarżonej o obrazę uczuć religijnych. Efekt jest jednak opłakany, bo z wokandy spadają wszystkie rozprawy

Kilka tygodni temu w specjalnym zarządzeniu wiceprezes Sądu Rejonowego Sebastian Brzozowski polecił przyspieszyć proces Nieznalskiej. Marcin Kradziecki, przewodniczący składu sędziowskiego w tym procesie, wykonał polecenie i wyznaczył pięć dodatkowych rozpraw w czerwcu i dwie w lipcu. Dlaczego wiceprezes chce przyspieszać akurat ten proces, a nie takie, w których oskarżeni przebywają w aresztach? - Uznał, że sprawa jest stara i ma toczyć się szybko. Nie zamierzam jednak tego komentować - odpowiedział nam sędzia Włodzimierz Brazewicz, rzecznik gdańskiego sądu.

W praktyce przyspieszenie procesu nie nastąpiło. W tym tygodniu sędzia Kradziecki odwołał już dwie dodatkowe rozprawy. - Oskarżyciel posiłkowy Tomasz Pączek, a dziś także obrońca oskarżonej Wojciech Cieślak dostarczyli usprawiedliwienia. Prosili o nie prowadzenie rozpraw pod ich nieobecność. Przychylam się do tych wniosków, bo dla dobra procesu chcę równo traktować strony - uzasadnił swoją decyzję sędzia Kradziecki.

Z tego samego powodu z wokandy "spadną" prawdopodobnie cztery kolejne terminy. Pączek przysłał w środę do sądu faks, w którym prosi o zniesienie rozpraw zaplanowanych na 24 i 28 czerwca oraz 5 i 8 lipca. - Rozprawy odbywają się zbyt często. Nie mam dodatkowego urlopu i nie jestem w stanie dojechać na wszystkie ze Słupska, gdzie mieszkam - argumentuje oskarżyciel.

- Teoretycznie sędzia nie musi uwzględniać wniosku oskarżyciela posiłkowego i może kontynuować proces bez jego udziału. Ale skoro sędzia Kradziecki podjął inną decyzję, jest ona niezawisła - powiedział nam sędzia Brazewicz.

W normalnym, zaplanowanym wcześniej trybie proces Nieznalskiej ma szansę zakończyć się w ciągu kilkunastu miesięcy. Do przesłuchania pozostało jeszcze 15 świadków i kilkoro biegłych.

źródło: http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto


***

W Krakowie w dniu procesu partia Zielonych po raz trzeci zorganizowała w południe na Rynku Głównym akcję informacyjną polegającą na rozdawaniu ulotek z opisem sprawy Doroty Nieznalskiej. Celem akcji było przybliżenie problemu jak największej liczbie osób i dostarczenie bazowych informacji, faktów, tak aby mogli wyrobić sobie własne zdanie na temat procesu i działań LPR wraz z Młodzieżą Wszechpolską w tej sprawie oraz wobec sztuki i kultury współczesnej w Polsce.
W sumie przez trzy dni Zostało rozdanych tysiące ulotek (tekst ulotki znajduje się w miejscu realcji z rozprawy szóstej). Na płycie rynku stała sztaluga ze zdjęciem instalacji "Pasja" (zamkniętej w areszcie policyjnym).

Cel akcji: SPRÓBUJ SAM WYROBIĆ SOBIE WŁASNE ZDANIE NA TEMAT TEJ SPRAWY.

Informacja jest niezwykle potrzebna, gdyż wokół sprawy narosło wiele przekłamań i fałszywych wyobrażeń, co pokazały liczne rozmowy i dyskusje z przechodniami (zobacz relacje z akcji ulotkowej w miejscu poprzednich rozpraw).

Zrób akcje informacyjną w swoim mieście!!!


  <   <   <