Rozprawa piąta, 28 kwietnia 2003, Sąd Rejonowy w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 30, sala nr.243, godz. 12.00

Rozprawa piąta trwała bardzo krótko, tak, że główni inspiratorzy wytoczenia procesu artystce, posłowie LPR a także oskarżyciel posiłkowy (z własnej chęci) Tomasz Pączek, nie zdążyli wziąść w niej udziału i przybyli po zakończeniu. Powodem nie odbycia się rozprawy było to, że sędzia dopiero 10 min. wcześniej otrzymał z Urzędu Miasta Gdańsk kopie podania Doroty Nieznalskiej o dofinansowanie instalacji PASJA (podanie zostało rozpatrzone pozytywnie) oraz umowę z artystką. Sędzia odczytał treść podania oraz umowy i zarządził wezwanie na przesłuchanie jako świadków osoby które ze strony Miasta podpisały te dokumenty, czyli ówczesnego wice prezydenta Adama Landowskiego i Krystynę Konieczny ówczesnego i obecnego szefa Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim.

Krystyna Konieczny wręczała w 2001 roku Dorocie Nieznalskiej nagrodę prezydenta Gdańska dla Młodych Twórców i Naukowców. Przyczyniła się też walnie do wyrzucenia Anety Szyłak ze stanowiska dyrektora CSW Łaźnia (galeria miejska).
Podanie o dofinansowanie składane przez Dorotę Nieznalską jest standardowe i zawiera techniczny opis pracy związany z kalkulacją kosztów wykonania poszczególnych elementów. Jest tam tez ogólny ideowy opis charakteru instalacji, w którym podkreślona została ciągłość drążenia pewnej tematyki. Nie ma jednak opisu obrazu fotograficznego ani wideo. Zapewne sędzia będzie chciał się dowiedzieć czy urzędnicy miejscy wiedzieli do końca na co dają pieniądze. Czy wiedzieli i na ile wiedzieli? Na pewno wiedzieć powinni bo to ich domena kompetencji i odpowiedzialności i jeżeli powiedzą że nie to wystawią sobie niezbyt dobrą cenzurkę, ale inaczej narażą się politycznie. Ideałem byłby urzędnik od sztuki który wie co robią artyści przynajmniej w jego mieście, ale nigdy nie staje w roli cenzora działającego na zamówienie polityczne, i kieruje się tylko wartością sztuki. A wartość prac Doroty Nieznalskiej była tym urzędnikom dobrze znana.  <   <   <