9 lutego 2005 Zielony Dzień Wolności Wypowiedzi.

My, Zieloni 2004, ogłaszamy dzień 9 lutego 2005 roku Zielonym Dniem Wolności Wypowiedzi.
9 lutego - w dniu kolejnej rozprawy przeciwko Dorocie Nieznalskiej, toczącej się przed gdańskim sądem rejonowym - będziemy protestować przeciwko ograniczaniu nam, wolnym obywatelom, prawa do twórczości i prawa do wypowiadania swoich poglądów. Protestujemy przeciwko kneblowaniu ust tym, którzy wyrażają poglądy inne od uznanych przez wąskie grupy społeczne za jedynie słuszne.

My, Zieloni 2004, nie zgadzamy się z tym, by ludzie sztuki byli stawiani przed sądem, zastraszani i opluwani. Nie zgadzamy się, by zamykanie ust artystom, pisarzom, ludziom manifestującym na ulicach w imię równości i tolerancji stało się normą. Dlatego 9 lutego będziemy protestować przeciwko ograniczaniu naszego konstytucyjnego prawa do wolności wypowiedzi. Mamy nadzieję, że te protesty, które będą towarzyszyć również kolejnym rozprawom "niepoprawnych artystów" staną się formą obywatelskiego sprzeciwu. Pokażmy artystom, że nie są sami, że nie jesteśmy bezsilni wobec prób ograniczania naszej wolności. Nasze protesty odbędą się nie tylko w Gdańsku, w sądzie rejonowym, ale także w innych miastach w Polsce przed sądami i prokuratorami: w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Białymstoku.

Podczas protestów będziemy mieli symbolicznie zaklejone usta. Nasze hasła będą wezwaniem do normalności i respektowania demokratycznych praw w demokratycznym państwie:

TAK dla wolności sztuki!
TAK dla wolności wypowiedzi!
TAK dla wolności tworzenia!
TAK dla wolności poglądów!
TAK dla wolności zgromadzeń!


Nasze protesty rozpoczną się równocześnie w poszczególnych miastach, 9 lutego o godzinie 12.00:
Gdańsk - Sąd Rejonowy, ul. Nowe Ogrody 30, przed salą rozpraw nr. 43
Poznań - przed Sądem Okręgowym, Al. Marcinkowskiego 32
Warszawa - przed Sądem Najwyższym, Plac Krasińskich
Białystok - przed Prokuraturą Rejonową, ul. Suraska 3
Katowice - przed Prokuraturą Rejonową, ul. Wita Stwosza
Kraków - przed Sądem Rejonowym i Okręgowym, ul. Przy Rondzie 7

Zapraszamy wszystkich, którym nieobojetna jest przyszłość wolności słowa i twórczości, do wzięcia udziału w akcji!

Więcej szczegółów: www.zieloni2004.pl